Wakacje w Chorwacji

Zastanawiacie się gdzie jechać na niezapomniane wakacje? Proponujemy Chorwację – piękne państwo na południu Europy, położone nad Morzem Adriatyckim. To wyjątkowe miejsce jest rajem dla amatorów żeglowania, nurkowania, rowerzystów, osób kochających przyrodę i  historię, spragnionych wypoczynku leniwego i aktywnego. Jednym słowem – dla każdego coś dobrego.

Wprawdzie Chorwacja nie jest już tak tania, jak jeszcze kilka lat temu, ale wciąż warto tu przyjechać. Kraj ten posiada wspaniałą (ponad 5800 km) linię brzegową, z czego aż 4000 km przypada na wyspy i klify. Samych wysp w Chorwacji jest aż 1185 i tylko ok. 50 jest zamieszkałych :). Największe z chorwackich wysp to: Krk, Brac, Hvar, Pag. Południowo – zachodnią cześć Chorwacji zajmują Góry Dynarskie, natomiast północno – wschodnia cześć tego niesamowitego kraju to pagórkowata Nizina Panońska. O wyjątkowości tego miejsca może świadczyć fakt, że na terenie Chorwacji utworzono aż siedem parków narodowych!

Niezależnie czy wybieramy się do Chorwacji na krótki urlop i mieszkać będziemy w jednym miejscu, czy skusiła nas wycieczka objazdowa, jest kilka miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć:

Zagrzeb – stolica Chorwacji z przepiękną starówką, ogrodem botanicznym, jeziorem w środku miasta. Amatorzy zabawy docenia bogate Zycie nocne stolicy.

Dubrownik – będący wizytówką Chorwacji. Miasto to znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, skrywające dzwonnicę miejską, gotycko – renesansowy pałac Sponza i Pałac Rektorów, barokowy Kościół św. Błażeja i Katedrę Wniebowzięcia NMP przyciąga turystów jak magnes. Jego kamienne uliczki są wręcz niesamowite, bruk jest tak wypolerowany (stopami przybywających tu podróżników), że można się po nim ślizgać.

Split – największe miasto w Dalmacji z Pałacem Dioklecjana – także na liście UNESCO. Bardzo klimatyczne miasto liczące aż 1700 lat! Split poszczycić się może także świetnymi restauracjami serwującymi  specjalności z ryb, sery i pršut (wędzoną szynkę). Warto także spróbować typowego dalmatyńskiego deseru – chrupiących kroštuli.

Jeziora Plitvickie – utworzony tu park narodowy jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Chorwacji. 16 jezior położonych na różnych poziomach i połączonych aż 92 wodospadami i kaskadami. Woda ma tutaj niespotykany turkusowo – zielony kolor. Kapać można się w wyznaczonych miejscach.

Hvar – jest dzisiaj uważany za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Przepyszne wino i oliwki, a także świeże ryby przyciągają na wyspę amatorów dobrego jedzenia i słodkiego leniuchowania.

Stary Grad – turystów szukających spokoju i romantycznej atmosfery przyciąga jak magnes. Położony w wciętej w ląd zatoce, otoczony polami lawendy i winnicami jest idealnym miejscem do odpoczynku. Pobliski półwysep Kabala zachęca do poszukiwania ustronnych plaż, świetnie nadaje się również na wycieczki rowerowe.

Zadar – miasto i jego okolice przyciągają turystów lubiących zwiedzać i spragnionych kontaktu z naturą. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest kościół św. Donata z rotunda zbudowana w IX w.

Trogir – to jedno z ciekawszych miast Dalmacji. Historyczne centrum Trogiru jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów budowli gotycko – romańskich w centralnej Europie. Miłośnicy architektury będą oczarowani tym miejscem. Zachwyci ich przede wszystkim różnorodność budowli (od stylu romańskiego, przez gotyk i renesans, aż do baroku).

Kornaty – to grupa 125 niezamieszkałych wysp, których prawdziwe piękno ukryte jest pod woda. Nurkując tam można obejrzeć najbardziej zróżnicowaną na chorwackim wybrzeżu linię skalnych ścian, grot i jaskiń.

Wodospady na rzece Krka – znajdują się w Parku Narodowym Krka położonym w środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik. Na terenie parku rzeka tworzy wodospady, kaskady oraz bystrzyny. W centralnej części parku znajduje się Jezioro Visovac, na wyspie pośrodku którego znajduje się klasztor Franciszkanów, założony w roku 1445 roku.Dodaj komentarz


Dodaj

Strona stworzona w programie Wordpress
© 2013-2019 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl