Można by rzec, że burek to taki „polski kebab”. Jego rozmaite wersje smakowe występują na całych Bałkanach. W Chorwacji najczęściej spotkamy burka z mięsem, szpinakiem lub białym serem. Ciasto składa się z bardzo wielu cienkich warstw ciasta filo, które mylone jest z ciastem francuskim.
Najsmaczniejsza ryba w Chorwacji, a dokładniej na Starym Mieście w Dubrowniku. Zaletą dorady jest mała ilość ości oraz oczywiście smak. Doradę bardzo często można nabyć w polskich sklepach, my zaopatrujemy się w Doradę w codziennie niskich cenach jak tylko się pojawia. Polecamy!
Podczas rejsu wokół wyspy Brać zaserwowano nam makrele. W porównaniu do dorady przy makrelach trzeba trochę więcej podłubać w poszukiwaniu ości nie mniej jednak również polecamy.
Co prawda Ćevapčići pierwszy raz jedliśmy w Mostarze,nie mniej jednak spożyte w Chorwacji smakuje tak samo. Znamy kilka osób, które ze względu na „walory wizualne” nie skusiły się spróbować Ćevapčići – super smak jednak rekompensuje wszystko. Ćevapčići podawane jest na wiele sposobów. Może być w bułce, z frytkami jak i z ryżem. Ci, którzy nie mieli okazji spróbować Ćevapčići, informujemy, że smakiem bardzo przypomina polskie kotlety mielone.
Štrukli, zawijane ciasto z twarogiem ze smażonymi okruchami chleba. Smakiem przypomina burka z serem. Fajna sprawa na śniadanie.
Przyznajemy się bez bicia, nie skusiliśmy się na misę małż, ośmiornic i ostryg. Śliski temat i takie tam. Ponieważ owoce morza, a szczególnie ostrygi uznawane są za afrodyzjaki, nie mogło ich zabraknąć na naszej licie TOP10. Smacznego!
Mięso homarów jest delikatne i aromatyczne. Przypominają się dawne czasy kiedy to chodziło się nad polskie stawy na polowania na raki. Pycha!
Langusta to kolejna potrawa, której nie mieliśmy okazji jeszcze spróbować. Po części dlatego, że langusty należą do jednych z droższych przysmaków. Ci, którzy próbowali, polecają!
Pršut to rodzaj suszonej szynki wieprzowej. Wielu z Was może kojarzyć jej włoski odpowiednik szynki parmeńskiej prosciutto. Pršut poddawany jest długiemu okresowi procesu suszenia zimnym powietrzem i słońcem. Idealny składnik porannych kanapeczek!
Paški sir to rodzaj sera owczego, wyrabiany wyłącznie na wyspie Pag. Paški sir jest słony i twardy, świetnie spisuje się jako przystawka lub dodatek do np. sałatek. Polecamy!