Wakacje w Chorwacji

Tradycje są nierozerwalnie związane z życiem każdego narodu, a obejmują różnorodne święta religijne obyczaje ludowe, obchodzone regionalnie uroczystości, a nawet festiwale czy rodzaj wykonywanej w danym obszarze muzyki. W Chorwacji podobnie jak w każdym innym kraju wiele tradycji wiąże się ze świętami religijnymi.

 


W Chorwacji obchodzi się wiele tradycyjnych świąt religijnych i ludowych

 

Wielkanoc

Wśród obyczajów związanych ze świętami Wielkiej Nocy w Chorwacji z całą pewnością należy wymienić wielkanocne jaja, ogniska w wigilię Zmartwychwstania, pochód z krzyżem, błogosławienie pokarmów czy polewanie wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Zaznaczyć należy, iż w większości zwyczaje te są mniej okazałe i skromniejsze niż bożonarodzeniowe, natomiast bardziej od nich znaczące, gdy chodzi o wymiar duchowy religii chrześcijańskiej. W Wielkanoc ludzie przygotowują przed kościołami stosy drewna, których wysokość dochodzi nawet do sześciu metrów. Rozpala się je przy pomocy krzesiwa - nigdy zapałkami czy zapalniczką. Niekiedy wykrzesanym "żywym" ogniem podpala się najpierw hubę, a dopiero od niej ognisko.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie w Chorwacji różni się od Świąt w Polsce trzema głównymi elementami. Do typowych chorwackich zwyczajów zarówno tych adwentowych, jak i związanych z Bożym Narodzeniem należy zaliczyć przyjmowanie trzech wielkich pni, wykonywanie żłóbka oraz palenie świec. Trzy wielkie pnie przynosi się w wigilijny wieczór do domu i stawia na palenisku, który symbolizuje Trójcę Świętą. Następnie od ich ognia zapala się wszystkie świece, które są tradycyjnym elementem Bożego Narodzenia w Chorwacji. Oznaczają one przebudzenie się przyrody oraz światło.

Karnawał na Korculi

Na wyspie Korcula organizowane są imprezy karnawałowe (w okresie od połowy stycznia do Środy Popielcowej, która zgodnie z kalendarzem kościelnym, każdego roku przypada w innym dniu, najpóźniej do końca lutego). Wtedy na Korćuli co tydzień odbywają się bale maskowe „Maśkare”, na których oprócz indywidualnych przebierańców, występują z krótkim programem pomysłowe zespoły; przygotowuje się również bale przebierańców dla dzieci. Szczyt zabaw przypada na zapustny wtorek, kiedy to sądzi się Karnawał, gdyż jest „winny” tego, że wszystkie wypadki w ciągu roku zebrały się w jednym miejscu. Wszystko kończy się osądzeniem – spaleniem winnego i zabawą przy tradycyjnych domowych jadłach i napitkach.



Dodaj komentarz






Dodaj

Strona stworzona w programie Wordpress
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl